Grundkurs ADHD

 

 

Pusselbitens Utbildningscenter har nöjet att presentera föreläsning och kunskapsutveckling med Anders Östergren inom ämnet:

 

 

Grundkurs i ADHD

 

Datum:        torsdagen den 24 maj 2018

Tidpunkt:     9:00-16:00

Plats:           Aulan i Blocket, Skånes universitetssjukhus i Lund

 

Endagskurs som ger grundläggande förståelse om funktionsnedsättningen ADHD och hur vi bemöter personer med denna diagnos på bästa sätt. I kursen går vi igenom praktiska arbetsmetoder som kan tydliggöra vardagen och stödja utvecklingen för personer med ADHD.

 

INNEHÅLL

 

• Vad är ADHD

• ADHD i olika åldrar

 • Svårigheter och möjligheter

• Praktiska arbetsmetoder

• Bemötande

 

Föreläsningen vänder sig till skolpersonal, boendepersonal, personal inom socialförvaltning/LSS, personliga assistenter, föräldrar samt andra som kommer i kontakt med personer som har ADHD eller ADD och som är intresserade av att erhålla metod och ett förhållningssätt som är till hjälp i bemötandet av personer med denna diagnos.

Anders har över 20 års erfarenhet av att arbeta med personer inom autismspektrum tillstånd. Han har arbetat med såväl barn som vuxna inom olika boenden, daglig verksamhet, fritidshem och korttidshem. Anders har en 2-årig autism och handledarutbildning på Växjö universitet. Han är utbildad och certifierad Studio 3-tränare och har arbetat inom Enigma Omsorg sedan 1995 och inom Solhaga Enigma Education sedan 2000.

 

Kostnad: 560kr exkl moms 

Anmälan till föreläsningarna är bindande, men platsen är inte personlig utan kan överlåtas till annan person.

I priset ingår även kaffe/te med smörgås/kaffebröd under paus på förmiddagen resp eftermiddagen

För samtliga deltagare kommer intyg på genomgången föreläsning att utfärdas

Anmälan görs via Biljetbolaget.se genom att klicka på länken nedan:


TILL ANMÄLAN

 

frågor om utbildningen kan skickas till:

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

Begränsad antal platser, så passa på och anmäl dig nu för att vara säker på att du får en plats.

 

Hjärtligt välkomna!